تبلیغات
مشاوره حقوقی رایگان - طلاق توافقی چیست؟ مشاوره حقوقی رایگان
مشاوره حقوقی رایگان
قبول وکالت و مشاوره دعاوی حقوقی ، کیفری ، تجاری و خانوادگی از سراسر کشور
: : : :
درباره ما
علی صاحبی ***(وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی ) قبول وکالت و مشاوره کلیه دعاوی حقوقی ، کیفری ، تجاری و خانوادگی از سراسر کشور / تلفن : 77494049(021)-09123461722
نویسندگان
موضوعات مطالب
نظرسنجی
نظر شما در مورد محتویات سایت چه میزان است ؟


پیوندهای روزانه
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
شما میتوانید سوالات حقوقی خویش را از طریق فرم زیر با اینجانب مطرح نمائید تا در اسرع وقت پاسخگوی آن باشم.
* نام و نام خانوادگی :
* آدرس ایمیل(دقت کنید) :
موضوع پیام :
*پیام :

تبلیغات

 ایسنا :

طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی فرض بر این است كه زن و شوهر با جدایی موافق‌اند در این صورت آنها دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه تسلیم می‌كنند. در این مرحله دادگاه معمولا از میان افراد نزدیك خانواده‌های زن و شوهر 2 داور برمی‌گزیند و اگر آن‌ها نتوانند میان زن و شوهر سازش برقرار كنند باید توافق آنها را درباره مسائل مالی، حضانت و ملاقات اطفال جلب و به داداگاه ارائه كنند تا دادگاه گواهی نبود امكان سازش را صادر كند. در صورتی كه درباره مسایل یاد شده توافق نشود، دادگاه از صدور حكم عدم امكان سازش به عنوان طلاق توافقی خودداری می‌كند و كسی كه خواهان طلاق است باید به روش دیگری اقدام كند.

افزایش چشمگیر طلاق‌های توافقی در سال 89

قاضی قباد اكبری ضمن تایید افزایش آمار طلاق‌های توافقی در كشور می‌گوید: میزان طلاق‌های توافقی در سال 89 نسبت به سال 88 به صورت چشمگیری افزایش داشته است و این مساله هشداری جدی برای خانواده‌هاست.

به گفته وی در كل دعاوی مربوط به خانواده به معنای خاص ( نكاح و طلاق) طلاق توافقی بالاترین رتبه رسیدگی را به خود اختصاص داده است و مطالبه مهریه و طلاق غیر توافقی نیز از نظر تعداد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

اكبری با بیان این كه آمار طلاق‌های توافقی نسبت به غیر توافقی در حال صعود است، می‌گوید: طبق آمارهای اعلام شده این نوع طلاق درحال افزایش است و به نظر می‌رسد در سال 90 نیز به مراتب بیشتر شود. بنابراین باید با تحلیل‌های فرهنگی از افزایش غیرمنطقی آن جلوگیری كرد.

وی با بیان اینكه بیشتر طلاق‌های توافقی به درخواست زوجه صورت می‌گیرد، ‌افزود: هرچند در طلاق‌های توافقی بیشتر زن‌ها متقاضی طلاق هستند اما زمانی كه خانواده به مرز فروپاشی نزدیك می‌شود، مردها هم پافشاری جدی برای ادامه زندگی ندارند و با رضایت كامل از مزایای زندگی مشترك صرف‌نظر می‌كنند.

این قاضی دادگاه خانواده درباره علل اصلی افزایش طلاق‌های توافقی میان زوجین، می‌گوید: توجیه نبودن زوجین نسبت به مشكلات بعد از طلاق، شكسته شدن كراهت طلاق در نگاه مردم و تحمیل هزینه‌های بالای مالی به خانواده از جمله علت‌های افزایش طلاق توافقی در كشور است.

اكبری با اعلام این مطلب كه سرعت رسیدگی به طلاق‌های توافقی بالاتر از طلاق‌های غیرتوافقی است، گفت: از آنجا كه محاكم فرصت كافی برای مذاكره به منظور صلح و سازش زوجین را ندارند به ویژه آن كه دو طرف نیز عزم جدی برای جدایی دارند، روند رسیدگی به دادخواست طلاق‌های توافقی با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.

وی درباره اینكه چرا بیشتر طلاق‌های توافقی در 5 سال اول زندگی رخ می‌دهد، اظهار كرد: بیشتر زوجین ترجیح می‌دهند تا زمانی كه بچه‌دار نشده‌اند به صورت توافقی از هم جدا شوند. بنابراین در همان سال‌های نخست زندگی با موافقت یكدیگر از هم جدا می‌شوند.

این قاضی به نقش مهم و حیاتی مشاوره در طلاق‌های توافقی اشاره می‌كند و می‌گوید: موافقت منطقی و سازگارانه زوجین برای جدایی و احترام آن‌ها به نظر یكدیگر، عامل مهمی است كه می‌تواند در جلسات مشاوره مورد توجه قرار گیرد و حتی از برخی اختلاف‌های سطحی نیز جلوگیری شود.
مربوط به دسته : حقوق مدنی ,            ارسال به 100 درجه کلوب دات کام ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
دست نوشته ای از در روز سه شنبه 24 اسفند 1389 | یادگاری های شما ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی